Publikum var spent fordi det var de yngste elevene på skolen som skulle underholde. Førsteklasse hadde valgt å stå på benker foran scenen. Scenen ville ikke hatt plass til 72 elever.
Da lyset ble dempet, tok programlederne ordet. Det var Supathan (Subeden) og Dilara fra sjuende klasse som introduserte dagens program. Så begynte første klasse å synge.
Førsteklasse sang «Vi tenner våre lykter». De sang høyt og tydelig, så hele publikum hørte. Mens de sang, viste de fram noen koselige tegninger og bilder de hadde laget. Fremvisningen ble gjort på storskjerm. Førsteklassingene hadde tegnet flotte kaniner, snømenn og ekorn. Snømennene var laget av papir. En klasse hadde revet papiret, en annen klasse hadde klippet sirkler og den siste klassen brukte papirstrimler. Alle elevene hadde laget snømenn, men på tre forskjellige måter som passet til sangen "Bustebartepinn".
(BILDE AV BUSTEBARTEPINN)
Så delte førsteklasse seg i tre: 1A 1B 1C.
1C sang "Haren uti gresset" og "I en skog en stue lå".
Tre flinke elever kom fram til mikrofonen og leste opp morsomme fakta om haren. Publikum lot seg underholde! Mange lærte noe nytt, som for eksempel at haren har bra hørsel.
(BILDET AV ELEVENE)
1A sang den morsomme og populære «Albert-sangen», og fire modige elever fra 1A kom opp og fortalte fakta om ekorn. De var så søte når de snakket!
Til slutt var det 1B som skulle kjøre sin del av samlingen. De sa noen fakta de også, men denne gangen handlet det om pinnsvinet. De to elevene som leste opp teksten var modige, og de leste høyt og tydelig. Så framførte 1B «One, two, three, clap your hands». Sangen var på engelsk, og vi ble imponert av hvor flinke førsteklassingene var i engelsk!
Programlederne ga ordet til rektor Nina Boklund. Hun takket førstetrinn, programlederne og publikum. Hun nevnte også at vi for første gang i Connect-samlingenes historie har et reporterteam (fra 7. trinn) i aksjon! Så delte rektor ut pokaler og diplomer.
Pokalene gikk til de som hadde de ryddigste klasserommene. De som vant pokalene var klasse 4A, klasse 7A og AKS Hovedhuset.Dessuten ble Subhan fra klasse 3B og Melissa fra klasse 7B kåret til Connect-elever. De to elevene fikk diplomene for god innsats og god oppførsel på skolen.
Helt til slutt sang første klasse allsangen «Stopp - ikke mobb!» og fikk med hele skolen på å synge. Mens hele skolen sang, danset første klasse en morsom dans oppe på benkene. Da sangen var ferdig, klappet publikum for førsteklasse og underholdningen deres i denne Connect-samlingen. Så ledet rektor utmarsjen.
(BILDE AV PUBLIKUM)
(BILDE AV JOURNALISTENE)
Tekst: Demircan Kaya og Mokhmad Algereev.
Foto: Ilayda Rahime Beskardes